Zanzibar, Tanzanija

 
Bel koralni pesek, turkizno morje, sproščeno vzdušje in čarobni pridih Afrike, vse to je Zanzibar. 
 
Najboljši čas za obisk
Zanzibarja je med sušno dobo od junija do oktobra, ko je tudi najboljša sezona za safari v Tanzaniji. Deževati začne še sredi marca po malo, dež se okrepi aprila in maja, ko obiska ne priporočamo. Dežuje tudi novembra in decembra, vendar gre za plohe, ki kmalu ponehajo.
Od januarja do marca so najboljši pogoji za potapljanje.
 
O naravi in površju
Bujni so predvsem obalni gozdovi, kjer večinoma prebivajo majhne živali, ptice in metulji. Velikih živali ni, gozdovi so polni opic, antilop in divjih svinj. Zanimiv je zanzibarski leopard, ki je endemična vrsta, žal na robu izumrtja. Večina še preostale divjine je zavarovane pod okriljem rezervata Jozani Chwaka in Bay National Park.
 
Zanzibar, ljudje
Arabski vpliv na Zanzibarju in otoku Pemba se odraža predvsem v ljudeh, ki imajo korenine v arabskem svetu, na Komorskih otokih in v Afriki. V urbanih predelih so opazne manjšine iz Azije, nekaj je tudi Evropejcev. Ljudje se močno zavedajo svojega porekla, saj prihajajo iz različnih plemen.
Prevladuje muslimanska vera, govorijo pa večinoma swahili, tako kot na obali vzhodne Afrike.
 
Zanzibar, kulinarika
Kuhinja je prav tako pisana kot prebivalci Zanzibarja. Okušali boste Afriko, Arabijo, Portugalsko, Indijo in Kitajsko. Neštete začimbe v kombinaciji s svežo zelenjavo, ribami in sadjem so pravi raj za brbončice.
 
Zanzibar, zgodovina
Zanzibar je poseljen že 20.000 let, prava zgodovina pa se začenja s trgovskimi potmi med arabskim svetom, Indijo in Afriko. Unguja je pomenila varno pristanišče, zato so se tu naselili arabski trgovci, zrasla je prva mošeja na južni polobli.
 
V dobi odkrivanj sveta so se Zanzibarja polastili Portugalci in ga obvladovali kar 200 let. Za njimi je upravljanje prevzel sultanat Oman. Zrasle so plantaže začimb. Trgovali so tudi s slonovino, cvetela je trgovina s sužnji.
 
Leta 1890 Zanzibar pride pod britanski protektorat, kar povzroči lokalno vojno med Britanci in Arabci. Otoki se osvobodijo leta 1963, vendar kmalu za tem izbruhne revolucija, v kateri umre na tisoče Indijcev in Arabcev, rezultat pa je Republika Zanzibar in Pemba. Kmalu postane del Tanzanije, vendar Zanzibar obdrži delno avtonomijo.
 
Stone Town
Med obiskom Zanzibarja nikar ne zamudite sprehoda po starodavnih ulicah starega Stonw Towna, glavnega mesta otoka. Na vsakem vogalu vas čaka nekaj vznemirljivega-kamniti trg, ki ga napaja pesem iz bližnje mošeje, pisana tržnica s košarami dišečih začimb in pravkar ulovljenimi ribami. Večina življenja se odvija na ulici, zato je staro mesto kot muzej v malem.
 
Zanzibar, nakupovanje
Z Zanzibarja ni težko prinesti daril za prijatelje. Po glavnem mestu so neštete trgovinie, ki se imenujejo Dukas in prodajajo vse od vsakdanjih potrebščin, goriva, do ročno izdelanih tradicionalnih glasbil in tkanin. Veliko je tudi starinarnic, kjer najdete zanimive izdelke, kot so keramične posode iz kolonialne dobe stare 50 – 60 let in več. Kokosovo masažno olje z limoninimi ekstrakti, milo z okusom pomaranč in ostali lokalni izdelki, začimbe – vse si boste zaželeli nesti domov.
 
Zanzibar, etiketa
Navada je, da se preden vstopite v hišo, sezujete, to velja tudi za nekatere arabske restavracije. Čevlje morate tudi sezuti, če vstopite v mošejo (to velja samo za moške, saj ženske tu nimajo dovoljenega vstopa). Vzemite dežnik ali palerino, če potujete od oktobra do januarja ali od marca do junija. Obleka naj bo lahka, zračna, ko ste v mestu, imejte pokrita ramena in kolena. Mini krila in majice brez rokavov so žaljive za lokalno prebivalstvo.
Predno fotografirate domačine, jih vprašajte za dovoljenje. Na ulicah vas bodo ustavljali domačini in ponujali vse mogoče. Zavedati se morate, da je vse plačljivo, najbolj pametno jih je prijazno, a odločno zavrniti. Domačini pa so sicer prijazni in gostoljubni, če boste imeli z njimi potrpljenje, vas bodo hitro vzeli za svoje.
Napitnine so v navadi. Na recepciji hotela vprašajte če imajo škatlo za napitnine. V tem primeru ob koncu potovanja donirate poljubno vsoto, ki jo potem razdelijo med zaposlene.
 
 
Najboljše plaže Zanzibarja
Nungwi na severu Zanzibarja, Paje (tudi za kitanje), Pongwe na vzhodu, ki je dolga, lepa in dokaj mirna, Kendwa na severozahodu za tiste, ki bi radi še kaj dogajanja. Na južni obali lahko opazite delfine.


Zanzibar - ali ste vedeli? Zanimiva dejstva o Zanzibarju:
 
Freddie Mercury, pevec skupine Queen, se je rodil na Zanzibarju pod imenom Farroukh Bulsara leta 1946.
 
Zanzibar ni samo en otok, gre za celo skupino otokov. Dva največja sta Pemba in Unguja.
 
Zanzibar imenujejo otok začimb, tu gojijo muškatni orešček, klinčke, cimet in črni poper.
 
Na Zanzibarju je nekoč živela endemična vrsta leoparda, ki pa je verjetno že izumrla.
 
Otok je naseljen že 20.000 let.
 
Kljub temu, da je Tanzanija, kateri pripada, večinoma krščanska dežela, je Zanzibar večinoma muslimanski.
 
Zanzibar je izvoznik morske trave, ki jo uporabljajo v kozmetiki, medicini in prehrambeni industriji.